Záznam o dopravní nehodě – nutnost nebo doporučení? 

Dopravní nehody se stávají za jakéhokoliv počasí. A ať už je zavinění na naší straně nebo na straně jiného řidiče jedním z významných pomocníků při dopravní nehodě je Záznam o dopravní nehodě.

První co by nám mělo proběhnout hlavou při dopravní nehodě, je: “volám policii”.
Jsou tři základní pravidla, kdy se policie volá.
1) A to při dopravní nehodě, kdy vzniklá škoda je dle předpokladů vyšší než 100 000 Kč, v opačném případě pak stačí vyplnit Záznam o dopravní nehodě.
2) V případě, kdy škoda vznikla tzv. 3. osobě, to znamená například na služebním voze, vypůjčeném voze, nebo na voze, kdy řidič není zároveň majitelem vozidla.
3) V neposlední řadě pak v případě, kdy při dopravní nehodě došlo ke zranění.

Pokud nenastane ani jedna z uvedených situací, vyplňuje se Záznam o dopravní nehodě. A nebo jednoduše vždy, když policie odmítne přijet.

Přesto, že neexistuje žádný závazně platný právní předpis vozit Záznam o dopravní nehodě ve vozidle, jde pouze o doporučení, které je však velmi opodstatněné.
Na svých stránkách Ministerstvo dopravy doporučuje používat tzv. Evropský záznam o dopravní nehodě, který po dopravní nehodě účastníky navádí, aby nezapomněli na důležité informace.

Formulář se dá stáhnout z internetu a nebo jej mohou zasílat pojišťovny k povinnému ručení. Našim VIP klientům jej zasíláme poštou my. Případně si jej můžete:

A i když tento formulář na první pohled vypadá jednoduše, jeho vyplnění vůbec snadné není. Tím spíše, že snad každý účastník dopravní nehody je ve stresu a nesoustředěný. Vyplňování formuláře je tak pro spoustu lidí černou můrou.

Jaké jsou tedy základní body pro správné a snadné vyplnění?

  1. Snažte se vždy vyplnit všechny kolonky. Nekompletně vyplněný dokument, pak může být důvodem sporů mezi účastníky nehody nebo důvodem neuznání škody ze strany pojišťovny.
  2. Při vyplňování dostatečně tlačte, pokud máte propisovací formulář, tak při vypisování v terénu se většinou toto opomíná a pak ten z účastníků, který dostane propisovou kopii, má nečitelnou kopii.
  3. Pojistník – osoba na kterou je napsané povinné ručení vozidla, tato osoba je uvedena na zelené kartě.
  4. Pojištěný (majitel vozidla) může být jiný od pojistníka, např. když majitelem vozu je dítě, provozovatelem vozu je rodič, který je zároveň pojistníkem. Většinou však jde o stejnou osobu. Tento člověk může, ale nemusí být stejný jako řidič.
  5. Pojistitel je jinak řečeno, pojišťovna, kde je vozidlo pojištěno. Údaje jsou vždy k nalezení na zelené kartě k vozidlu.
  6. Nezapomeňte na číslo pojistné smlouvy. Využije se při hlášení škody. A je uvedeno opět na zelené kartě za lomítkem.
  7. Vyplňte do správné kolonky a čitelně jméno, příjmení a kontaktní údaje obou řidičů. V případě, že bude potřeba doplnit jakékoliv informace, budou se hodit.
  8. Zakřížkujte okolnosti nehody u obou zúčastněných a na konci uveďte počet označených políček. To proto, aby dodatečně nebylo možné zakroužkovat jinou okolnost nehody.
  9. Nakreslete zjednodušený nákres, jak došlo k dopravní nehodě. Do obrázku klidně doplňte popisky co na něm je, tak aby byl srozumitelný pro každého, kdo ho uvidí.
  10. Na vyobrazených vozidlech označte šipkou či kroužkem místo, kde došlo ke střetu. Je to pro názornost a mělo by to korespondovat s vašim nákresem.
  11. Do kolonky poškozené části vepište poškození. Stačí jednoduše, co je vidět.
  12. V poznámkách uveďte, kdo je viníkem dané dopravní nehody. V případě, že druhá strana časem změní názor, bude černé na bílém jak to vlastně bylo.
  13. Podepište dokument. Je nezbytné, aby oba účastníci podepsali daný dokument. Tím obě strany odsouhlasí, že zaznamenané údaje jsou správné a souhlasí s nimi.

Správně vyplněný Záznam o dopravní nehodě pak nejčastěji využívají pojišťovny, kam jej účastníci nehody zasílají, když si nárokují pojistné plnění. A pojišťovny k zaznamenaným údajům opravdu přihlíží. Může se stát, že tento Záznam o dopravní nehodě později využije i policie.
Doporučuje se dopravní nehodu, místo nehody a poškozená vozidla vyfotit pro dokreslení situace. Fotografie si může vyžádat pojišťovna, případně mohou doplnit tvrzení jednotlivých účastníků dopravní nehody.

I když jde o nemilý zážitek, je lepší být připraven a nemuset informace využít, než spoléhat na to, že se nic nestane a pak podléhat panice.

A pro ty, kteří mají jedno či více aut a přece jen nechtějí podléhat panice nejen, když se něco stane, ale také nad péčí o své auto… přece jen je tam spousta starostí… No ale, to už zabíháme zase do dalšího tématu. Pokud by vás zajímalo víc k péči o váš vůz či vozy, koukněte jak to vypadá v Garde Auto-Moto.

Tento uživatel je autorem článku na blogu.
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.